W 2023 roku Ramadan w Egipcie rozpocznie się wieczorem 22 marca. Ramadan jest to miesiąc muzułmańskiego postu, podczas którego od świtu do zmierzchu nie je się i nie pije, nie pali papierosów, nie uprawia seksu i stara się być naprawdę dobrym człowiekiem.

Co to jest Ramadan i ile trwa

Ramadan jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W trakcie tego miesiąca rozpoczęło się objawianie Koranu. Post w trakcie Ramadanu jest jednym z pięciu filarów islamu. Ramadan trwa około 30 dni. Ramadan 2022 w Egipcie najprawdopodobniej zacznie się drugiego kwietnia i potrwa do drugiego maja.

Zasady Ramadanu

Podczas Ramadanu poszczą przede wszystkim osoby, które pościć chcą. Z reguły zobowiązani do poszczenia są zdrowi, dorośli muzułmanie, którzy nie są w podróży. Ale już kilkunastoletnie dzieci często chcą pościć razem z rodziną. Podróż też nie dla każdego jest usprawiedliwieniem by przerwać post. Podobnie jak choroba. Bardzo wiele osób  przestrzega ramadanu i pierwszy posiłek je dopiero po zachodzie słońca (w Egipcie ok 18:00), a ostatni przed brzaskiem (w Egipcie ok 4 rano).

Ramadan Kareem

Najpopularniejsze na Ramadan życzenia to „Ramadan Kareem„, oznaczające „hojnego Ramadanu”.  Odpowiedzią na te życzenia jest  „Allahu Akram”. Można też użyć „Ramadan Mubarak” – „Błogosławionego Ramadanu”, czy „Ramadan Saeed” – „Szczęśliwego Ramadanu”. Życzenia składamy praktycznie każdemu muzułmaninowi. Nie tylko rodzinie i przyjaciołom, ale również sprzedawcom, taksówkarzom, klientom.

Posiłki podczas Ramadanu

W czasie Ramadanu w ciągu doby są dwa główne posiłki: jeden po zachodzie słońca (po modlitwie Maghrib) – iftar, oraz drugi, przed świtem i  pierwszą modlitwą Fajr –  suhur. W wielu rodzinach pierwszy posiłek zaczyna się od daktyli. My uwielbiamy daktyle w mleku i rzeczywiście zwykle właśnie nimi przerywamy post. Potem jemy standardowe dania obiadowe typu moloheja, ryż z kurczakiem, kebab halla, makaron beszamel, mahshi itp.

W trakcie Ramadanu w Egipcie bardzo popularne są różne napoje tj. herbata z hibiskusa – karkade, napój z lukrecji – arusus, kokosowa sobia, morelowy amar el din czy tamerhendi z tamaryndowca indyjskiego. Ja od lat przed pójściem spać w trakcie Ramadanu wypijam przynajmniej dwie szklanki herbaty z cytryną i dzięki temu nie czuję pragnienia przez większą część dnia.

Ramadan w Egipcie

Dlaczego Ramadanu rok w rok nie możemy się doczekać, a gdy dobiega końca, jest nam przykro? To rzeczywiście może się wydawać bardzo dziwne. Bo przecież miesiąc postu, podczas którego przez całe dnie nic nie jemy, nie pijemy, powinien być czasem kiedy tylko czekamy aż się skończy. A Ramadan to dla nas szczególny czas. Wyjątkowy. Przewartościowaniu ulega cały porządek dnia i życiowe priorytety. Więcej czasu spędzamy na byciu razem. Bardziej sobie nawzajem pomagamy.

Czy jesteście sobie wyobrazić jak smakuje szklanka wody wypita gdy byliśmy spragnieni przez cały dzień? Albo zwykły daktyl, gdy gryzie się go po przeszło dwunastu godzinach nie posiadania niczego w ustach.

Nasza rodzina ma tę swobodę, że nasze godziny pracy są elastyczne. Nie musimy więc budzić się o świcie. Nie musimy wychodzić na słońce. Zwykle dopiero po pierwszym posiłku idziemy na rodzinny spacer.  Ulice, które świecą pustkami przez cały dzień,  są wtedy zapełnione rodzinami takimi jak nasza.

Święta po Ramadanie

Po Ramadanie w Egipcie zaczyna się święto Eid Al Fitr – święto dziękczynienia. W tym roku najprawdopodobniej zacznie się ono drugiego maja. Ulice i hotele w Hurghadzie pełne będą świętujących Egipcjan. A ja napiszę o tym święcie w oddzielnym poście.

Macie jakieś pytania dotyczące Ramadanu? Może byliście w tym czasie Ramadanu w Egipcie, bądź innym muzułmańskim kraju na wakacjach? Odczuliście różnicę? A może Wy, bądź Wasi bliscy, też obchodzicie Ramadan? Podzielcie się Waszymi doświadczeniami i refleksjami na temat tego czasu w komentarzach.

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma 11 komentarzy

  1. marta

    Chciałam spytać Czy Ramadan zaczyna się jutro w godzinach wieczornych czy od rana? Pytam ze względu na znajomego, miał mi wysłać swoją pracę ale z tego co się zorientowałam nie będzie korzystał w tym czasie z portali społecznościowych, mówił że zdąży na pewno. 🙂
    Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

    1. Żona Egipcjanina

      Ramadan zaczyna się dopiero wieczorem 🙂 Myślę, że kolega jeszcze zdąży wysłać 🙂

  2. Eva

    Czy muzułmanie często próbują złamać zakazy? Czy zdarza się, że jednak ukradkiem popalają w zabronionym czasie, albo jedzą? Trudno uwierzyć, że wszyscy są idealnie podporządkowani regułom.

    1. Żona Egipcjanina

      Myślę, że nie często, ale zdarza się. Chyba jednak częściej jawnie nie poszczą jeśli już, niż ukradkiem podkradają 😉

  3. Natka

    hej! Lecę 5go czerwca do swojego chłopaka który mieszka w Hurghadzie. Bardzo chcialabym się spotkać z Tobą, albo z innymi Polkami ponieważ mam trudną sytuację a nikt inny jak kobiety mieszkające w Egipcie mnie lepiej nie zrozumieją i nie pomogą. Czy bylabys chętna na spotkanie? Mam 22 lata a o sytuacji opowiem jeżeli bylabys zainteresowana 😉 czekam z niecierpliowścią na odpowiedz!

    1. Żona Egipcjanina

      Witaj 🙂 Oczywiście. Daj znać najlepiej na facebooku kiedy będziesz na miejscu i na jak długo 🙂 Pozdrawiam

  4. Sabina

    Super artykuł. Świat nie znany nam, a jednak bardzo ciekawy.

  5. Katarzyna

    Witaj, dziękuję za artykuł. Mam pytanie odnośnie relacji i spędzania ze sobą czasu podczas Ramadanu. Ja nie jestem muzułmanką, mój chłopak tak i ten czas jest dla niego bardzo ważny. Nie będziemy się widzieć przez ten miesiąc w ogóle, dzwonić, pisać tak, ale bez widzenia. Z jednej strony rozumiem, bo szanuję religię i kulturę, z drugiej, nie ukrywam jest mi trochę smutno. Żyjemy w Polsce, tylko jeszcze nie razem, w różnych miastach. Napisałaś w artykule „Przewartościowaniu ulega cały porządek dnia i życiowe priorytety. Więcej czasu spędzamy na byciu razem”. I to też jest dla mnie bardzo zrozumiałe. Czyli też o pogłębienie relacji z ważnymi osobami, tej duchowej. Czy może jest tak, że jeszcze nie żonaci muzułmanie spędzają Ramadan bez swoich partnerek? Tego nie wiem. Jak jest w Egipcie?
    Pozdrawiam serdecznie,
    Kasia

  6. Przemek

    Cześć. Wyjeżdżam właśnie (kolejny juz raz) do Egiptu służbowo na mniej więcej 10 dni, a wlaśnie rozpoczął się ramadan. Do tej pory zawsze jak przyjeźdżałem to klientom, z którymi współpracowałem przywoziłem jakieś dobre europejskie czy polskie słodycze (oczywiście nie zawierające alkoholu). Na przykład ich rodzime czekolady są dość niskiej jakości i przypominają mi wyroby czekoladopodobne z czasów komuny. Jeden z moich egipskich współpracowników traktuje nawet czekoladę jako afrodyzjak i zawsze cieszył się opowiadając, że skorzysta i on i jego żona :). Czy teraz w okresie ramadanu nie będzie nietaktem przekazanie tego typu (czekolada, kawa, marcepan) prezenciku naszym klientom? Może powinienem zrobić to w jakiś szczególny sposób? Pozdrawiam

Dodaj komentarz