Jakie owoce rosną w Egipcie?

Wprawdzie niemalże wszystkie owoce rosnące w Egipcie można bez większego problemu kupić w Polsce w dzisiejszych czasach, ale bardzo często turyści podkreślają, że smak owoców w Egipcie jest zupełnie innych od tych zakupionych w polskich sklepach. Najpopularniejsze owoce w Egipcie to oczywiście mango, banany, granaty, melony, arbuzy, pomarańcze, mandarynki, limonki, figi, daktyle, brzoskwinie, nektarynki, morele, winogrona i oczywiście truskawki. Truskawki mamy zawsze zimą o czym pisałam w 11 rzeczach, które mogą Cię zaskoczyć zimą w Egipcie.

W Egipcie nie rosną maliny, poziomki, jeżyny, wiśnie, czereśnie, kokosy, ananasy, awokado, papaja, kiwi. Choć czasami pojawiają się oczywiście w sklepach importowane owoce i dostępne są np jogurty o tych smakach.

Klimat Egiptu nie jest też odpowiedni dla orzechów więc większość dostepnych w sklepach pochodzi z importu, a ich cena jest potwornie wysoka. Za 1kg pistacji, orzechów nerkowca, migdałów, orzechów włoskich czy orzechów laskowych płacimy śrenio ok 300-400 funtów egipskich czyli mniej więcej 100zł.

sezon na owoce w Egipcie

Egzotyczne owoce, które warto spróbować

Guawa – owoc podobny do gruszki w Egipcie. Wyglądem rzeczywiście przypomina gruszkę, smakiem raczej niekoniecznie. Co ciekawe najsłodszą częścią guawy jest środek, gdzie są pestki. Dużą popularnością cieszą się soki z guawy.

Opuncja figowa – owoc kaktusa. W sezonie (czerwiec/lipiec) na ulicach stoją wózki z opuncją i sprzedawcy obierają kolczaste owoce przed sprzedażą.

Eshta (Czerymoja ) – owoc flaszowca peruwiańskiego, który smakuje jak budyń czy słodki krem, od czego wzięła się jego angielska nazwa „custard apple”.

Kaka (Persymona) – przypominająca wyglądem pomidora to bardzo słodki owoc o miodowym posmaku.

Harankasz (Miechunka) – to wprawdzie nie jest egzotyczny owoc, ale wiele osób nawet jeśli widziało w Polsce miechunkę to zwykle w suszonych bukietach. Mi bardzo przypomina w smaku polski agrest.

Czy można przywieźć owoce z Egiptu?

Jeszcze kilka lat temu pachnące egipskim słońcem mango czy zimowe truskawki były najchętniej przywożonymi z Egiptu „pamiątkami”. Niestety prawo unijne z grudnia 2019 roku zabroniło wwożenia spoza Unii innych owoców niż daktyle, banany, duriany, ananasy i kokosy.

Jakie są Wasze ulubione owoce w Egipcie? Podzielcie się opinią w komentarzach 🙂 Ja osobiście uwielbiam mango, ale bardzo lubię też nasze grudniowe truskawki czy płatki owsiane ze świeżym granatem 🙂

Jeżeli wybierasz się na wakacje do Hurghady i poza owocami chciałbyś spróbować innych przysmaków egipskiej kuchni zapraszam do lektury postu „Restauracje w Hurghadzie, czyli gdzie warto zjeść” 🙂

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz