Od 28.04.2023 ponownie przestawiamy w Egipcie czas. Zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z czwartku na piątek w ostatni weekend kwietnia o godzinę do przodu i w ostatni weekend października w nocy z czwartku na piątek o godzinę do tyłu. W tym roku czas będzie zmieniony ponownie 26.10.2023.

Zmiana czasu w Egipcie

Poprzednia zmiana czasu w Egipcie miała miejsce w 2014 roku. Ale zegarki przestawiało się w ostatni piątek kwietnia oraz w ostatni czwartek września. Czyli w inne dni niż w Polsce. Od 2014 roku do 2023r w Egipcie nie zmienialiśmy czasu. Cały czas obowiązywała taka sama godzina jak w Polsce w czasie letnim.

Cztery zmiany czasu w ciągu roku

Co ciekawe gdy zmiana czasu w Egipcie wciąż obowiązywała, jeśli miesiąc muzułamańskiego postu – Ramadan – wypadał w trakcie czasu letniego, na okres 30 dni Ramadanu przestawiano zegarki na czas zimowy. Mieliśmy więc w Egipcie cztery razy zmiany czasu w ciągu jednego roku! Wychodziło więc niezłe zamieszanie 🙂

Aktualny czas w Egipcie – Która jest teraz godzina w Egipcie?

Podsumowując przez większą część roku w Egipcie będzie o godzinę później niż w Polsce. Wyjątkiem będą dni od końca marca do końca kwietnia, kiedy to w Polsce będzie obowiązywał już czas letni, a w Egipcie wciąż zimowy, bo wtedy w obu krajach będzie ta sama godzina, oraz okres między ostatnim piątkiem a ostatnią niedzielą października. Wyjeżdzając więc do Egiptu warto upewnić się, którą mamy teraz tutaj godzinę. Tym bardziej, że w hotelach na południu rejonu Marsa Alam np mają jeszcze inne godziny niż w pozostałej części Egiptu, więc łatwo się pogubić 😀

Ps. Osobiście zawsze myślę o „zmianie czasu” albo „przestawianiu zegarków”, ale google twierdzi, że najwiecej osób szuka odpowiedzi na pytanie „czy w Egipcie przestawiamy czas”. Jeśli mamy tu jakiegoś polonistę to może się wypowiedzieć w komentarzu czy to poprawne sfromułowanie, bo mi osobiście nie do końca poprawnie brzmi, ale po tylu latach na obczyźnie moje zdanie może być bardzo mylące… A może to podobna historia jak z wychodzeniem „na pole” i „na dwór” ? U mnie zawsze „na dwór” się wychodziło, a u Was?

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Marek

    U mnie też „wychodzi se na dwor” (pisownia orginalna;) )

  2. Beata

    witam , minęło już tak dużo czasu , poproszę o kolejny post , z przyjemnością czytam , pozdrawiam

Dodaj komentarz