Molestowanie w Egipcie to wciąż spory problem i bardzo często temat tabu. Kobiety,  wstydzą się reagować i mówić głośno o tym, że były molestowane. Niestety jeszcze bardziej pogarsza to sytuację pozostawiając napastników zupełnie bezkarnymi.

Moje doświadczenia

Ja kilkakrotnie byłam zaczepiana słownie na ulicach i zawsze reagowałam. Najgorszą sytuacją, która mnie spotkała w Hurghadzie, była zaczepka, o której pewnie już czytaliście w tekście „Egipski lovelas” na moim blogu. Tym co mnie najbardziej zaskoczyło w tym wydarzeniu był fakt, że „napastnik” zupełnie nie spodziewał się mojej reakcji. Wyglądało na to, że był pewien, że jego zachowanie ujdzie mu zupełnie na sucho.

Taksówkarz molestuje pasażerkę

Podobna sytuacja miała miejsce kilka dni temu. Kierowca taksówki pozwolił sobie złapać pasażerkę za nogę.  Niestety często kobiety siadające na przednich siedzeniach w taksówkach w Egipcie uważane są za „żądne przygód”. Najprawdopodobniej taksówkarz myślał właśnie takim schematem i z pewnością zupełnie nie spodziewał się jak się skończy ta historia.

Kobieta zamiast zlekceważyć nieprzyjemną sytuację  i pozwolić by kierowcy uszło na sucho jego zachowanie, zaczęła uderzać go po twarzy, obrażać słownie i wzywać pomoc,  nagrywając wszystko telefonem. Teraz gdy twarz oprawcy (film dodany poniżej) obiegł praktycznie cały Egipt, a trafia jak widać nawet poza granice, gdy jego cała rodzina, sąsiedzi, matka, siostry, kuzynki, a być może również żona i córki, widzieli o co został oskarżony, może poważnie się zastanowi zanim po raz kolejny uzna nieznaną sobie kobietę za chętną.

Pojawiły się jednak również komentarze, że sam moment molestowania zarejestrowany nie został. Mężczyzna oczywiście twierdzi, że nie zrobił nic złego.  Nie mamy więc dowodów na to, że rzeczywiście jest winny. Przed nami słowa jednej osoby przeciwko drugiej. Ale myślę, że jeśli to zrobił, z pewnością nie był to jego pierwszy raz. I mam nadzieję, że znajdzie się choć kilka odważnych kobiet, które głośno o tym powie.

Molestowanie w Egipcie

Molestowanie seksualne w Egipcie jest jednym z największych problemów społecznych tego kraju. Niedawny sondaż przeprowadzony przez kobiety z ONZ wykazał, że około 43 procent egipskich mężczyzn wierzy, że kobiety lubią uwagę i podoba im się seksualne prześladowanie. Może brzmi to niewiarygodnie, ale myślę, że to bardzo prawdopodobny wynik. Niestety bardzo często spotykam się tutaj z komentarzami np dotyczącymi siadania na przednim miejscu w taksówce, czy niestosownego ubioru,  „przecież  sama się o to prosiła”.

Swojego czasu bardziej niż samo molestowanie przerażała mnie właśnie wiza zostania oskarżoną o bycie winną napaści, której jest się ofiarą (o czym pisałam w „Egipskich lękach„). To smutne, ale myślę, że w bardzo wielu miejscach na świecie wciąż działa ten schemat. Bo ofiara miała za duży dekolt, za dużo wypiła, czy zachęcająco patrzyła na oprawcę.

Molestowanie seksualne w prawie egipskim

Według prawa egipskiego każdy, kto jest winny słownego molestowania seksualnego w prywatnym lub publicznym miejscu może zostać skazany na minimum 6 miesięcy w więzieniu oraz grzywnę w wysokości 3000 funtów egipskich. Dodatkowo osoby, które uprzednio były skazane za molestowanie seksualne, dostaną karę min. 1 roku w więzieniu oraz grzywnę w wysokości 5000Le.  Za fizyczne molestowanie kary są jeszcze bardziej surowe. Każdy, komu zostanie udowodniona wina, zostanie ukarany przynajmniej rokiem w więźnieniu oraz grzywną w wysokości między 10 000 a 20 000 funtów egipskich.

Teoretyczne kary za molestowanie a rzeczywistość

W rzeczywistości wciąż zbyt mało kobiet ma w sobie aż tyle odwagi by reagować, a tym bardziej zgłaszczać napastników na policji. Sami funkcjonariusze niestety bardzo często nie ułatwiają tego zadania. Pamiętajmy jednak, że jeśli będziemy przymykać oczy na zło wokół nas, będzie się ono szerzyć. Jeżeli wizyta na posterunku policji z jakiegokolwiek powodu nie wchodzi w grę, reagujmy w momencie gdy dzieje się nam krzywda.

AKTUALIZACJA! WAŻNE! Dopiero co opublikowałam post o molestowaniu seksualnym w Egipcie a jakiś sq* z numeru 01017165410 zadzwonił do mnie i rzucił mi tekst, którego nawet wstyd mi napisać. Mam nadzieję, że do Twojej matki, siostry, córki, żony, wszystkich znajomych, pracodawców dojdzie ten post i będą wiedzieć, że jesteś j* zboczeńcem!

Udostępnijcie proszę wśród egipskich znajomych!

IMPORTANT! I just published the post about sexual harassment in Egypt and one mf* from the number 01017165410 called me a minute ago and said to me something so dirty that I am even shy to repeat it. I hope you f* MF* that your mother, sister, daughter, wife, all your friends, employers will see this post and will know that you are a pervert!

Please if you know the owner of this number let me know who dare to call a woman he doesn’t know and sexually harass her!!!

Informacje pochodzą z artykułu https://egyptianstreets.com/2018/05/01/egyptian-woman-beats-taxi-driver-who-sexually-harassed-her/

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Joanna

    Niestety, takie sytuacje są nagminne a oprawcy w zdecydowanej większości przypadków bezkarni i nad wyraz pewni siebie.

  2. Madame Giussani

    Coś strasznego! Dziwią mnie tylko tak niskie kary za tego typu przestępstwa. Cieszę się, że żyję tu gdzie żyję. I choć nie zawsze było bezpiecznie, bo to Francja to jednak kobieta ma swoje prawa i równouprawienie to coś naturalnego, nie trzeba tu o to walczyć.

  3. Wesellerka

    Spędziłam 3 lata w Anglii i nie mam zbyt dobrego zdania, przykro mi. Nie dziwię się też Polakom, że nie chcą u siebie imigrantów. Jak sama napisałaś, oni twierdzą, że kobietom się to podoba O.o A ten telefon do Ciebie bardzo mnie zaskoczył. Skąd mieli Twój numer? :O

Dodaj komentarz