Zaplanowałeś wreszcie wakacje w Egipcie. Sprawdziłeś pogodę, spakowałeś paszport i wymieniłeś walutę, ale wciąż nie czujesz się gotowy? Oto kilka porad, które przydadzą ci się na wczasach w Egipcie.

  1. Wszyscy wiedzą, że Egipt jest ciepłym krajem, ale łatwo zapomnieć jak bardzo ciepłym, szczególnie w sezonie. Nie zapomnij o kremie z filtrem i pij duże ilości wody. Woda kranowa w hotelu powinna być dobrej jakości, spokojnie można napełnić nią kilka butelek i wziąć ze sobą na plażę albo na wycieczkę. Ceny wody mineralnej „na mieście” potrafią zmieniać się z godziny na godzinę w zależności od upału albo liczby turystów w okolicy.

  2. Dla niektórych Egipcjan biały turysta jest Niemcem sypiącym euro, albo Amerykaninem z nadmiarem dolarów w kieszeni. Jeżeli na to pozwolisz, możesz zostać potraktowany jak bankomat. Jeśli ktoś wykonuje dla ciebie usługę – bądź hojny, ale nie pozwól wymusić na sobie płatności za rzeczy, których nie chcesz. Zamówienie usług w hotelu albo poprzez biuro podróży, w którym zaplanowałeś wczasy w Egipcie, pomoże ci uniknąć naciągaczy.

  3. Egipt nie jest jest jednorodną i jednolitą krainą. Regiony turystyczne z hotelami, plażami i restauracjami są raczej otwarte na zachodnią kulturę i przyzwyczajone do Europejczyków i ich zachowań. Ale wybierając się na wycieczkę krajoznawczą w mniej uczęszczane tereny, powinniśmy pamiętać o tym, że publiczne okazywanie czułości i pocałunki są źle widziane, a publiczne picie alkoholu – karalne. Ostatnio sytuacja polityczna w Egipcie jest dość napięta i robienie zdjęć żołnierzom, mostom, kanałom albo instalacjom wojskowym może zakończyć się koniecznością nerwowych tłumaczeń. Egipcjanie mają poczucie humoru i nie obrażają się łatwo, więc zdrowy rozsądek pozwoli nam uniknąć większości nieprzyjemnych sytuacji.

  4. Z drugiej strony, dostrzeżenie dwoistości Egiptu może okazać się dla nas bardzo korzystne. Większe miasta, nawet te popularne wśród turystów posiadają wiele targowisk, suków i bazarów. Niektóre, z racji tego jak łatwo tam trafić, przeznaczone są dla turystów – to znaczy ceny tam są kilka razy wyższe niż na bazarach dla miejscowych. Rozejrzenie się po okolicy w pierwszych dniach wczasów w Egipcie pozwoli nam na duże oszczędności.

  5. Zakupy na egipskim targu albo w jednym ze sklepików w Kairskich uliczkach nie przypominają zakupów w centrum handlowym. Nie frustruj się ich odmiennością kulturową i potraktuj je jako grę. Jeśli chcesz coś kupić nie okazuj tym zainteresowania, spytaj najpierw o ceny innych produktów. Wyznacz sobie granicę cenową w głowie i trzymaj się jej. Bądź gotowy wyjść i zrezygnować z zakupu – często skłoni to sklepikarza do znaczącego obniżenia ceny.

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Dodaj komentarz