Nie znoszę gdy ktoś mnie dotyka wbrew mojej woli, ale przynajmniej mogę od razu zareagować. Delikatnie zwrócić uwagę czy solidnie opieprzyć. Zależnie od intencji danej osoby i namolności. Ale co może zrobić taki delfin, żółw morski czy diugoń?

W tym roku social media obiegło zdjęcie Egipcjanina, który wyłowił krowę morską. Przechodzi ludzkie pojęcie jak można w ten sposób potraktować zagrożony gatunek. Mężczyzna został ponoć zidentyfikowany i zatrzymany. Większość osób, które zobaczyły wspomniane ujęcie komentowało jak można coś takiego zrobić. Część niestety wciąż nie rozumie, że nie musisz takiej krowy, delfina czy żółwia wyciągać na statek by zrobić mu krzywdę.

Jeśli dotykałeś żółwia, delfina, dugonga czy inne dzikie zwierzę to nie jest powód do chluby tylko do wstydu. To nie są domowe zwierzaki, które chętnie się do Was przytulają i często są spragnione bliskości człowieka. Które uwielbiają być głaskane, drapane, i przytulane. Pływając z delfianami, żółwiami czy krowami morskimi jesteśmy dla nich obcym tłumem.

Sami zobaczcie jak pięknie wygląda podwodny świat. Czy nie warto zrobić wszystko co w naszej mocy by taki pozostał? Gdy porównuję jak zmieniła się rafa koralowa w Egipcie przez ostatnie 10lat łzy napływają mi do oczu. Różnica jest ogromna. Obszary niegdyś pełne kolorów i różnorodnych ryb stały się szaroburym cmentarzyskiem.

Dlaczego nie powinniśmy dotykać zwierząt pod wodą?

Nasza skóra jest pokryta olejkami i bakteriami, które mogą być szkodliwe dla zwierząt morskich. Skutki takiego dotyku zwykle nie są widoczne od razu dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo krzywdzimy delfiny czy żółwie, które wzbudzają w nas zachwyt.

Dlaczego nie powinno się dokarmiać rybek?

Karmiąc rybki zakłócamy równowagę biologiczną i chcąc nie chcąc przyczyniamy się do wymierania całych gatunków i obumierania raf.

Dlaczego nie powinno się niszczyć rafy?

Rafa rośnie niesamowicie wolno. Potrzeba kilku lat by odbudować nawet niewielki fragment uszkodzony przez kopnięcie płetwą. Starajmy się zawsze zachowywać odstęp od rafy by przez przypadek na nią nie wpaść. Pomijając fakt, że bliskie spotkanie z rafą może być dla Was bardzo bolesne, dla samej rafy jest okrutnie szkodliwe. Nie wspominając już o tym, że urywane kawałki rafy do zupełnie niczego Wam się nie przydadzą, a uszkadzają rafę .

Każdy z nas wybierając się na snurkowanie czy nurkowanie powinien zapamiętać ważną zasadę:

Take Nothing but Photos, Leave Nothing but Bubbles.

Jeżeli wybieracie się do Hurghady lub Marsa Alam i chcielibyście z bliska zobaczyć delfiny, żółwie, czy krowy morskie, a nie macie zapędów by próbować te zwierzęta dotykać, zapraszamy do korzystania z wycieczek fakultatywnych z Marsa Alam lub Hurghady z El Sahel Travel.

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jola

    Miło Cię znów poczytać bo tak dawno Cię nie widziałam choć Cię subskrybuję.

  2. SunTrack

    Masz 100 % racji. Ludzie myślą, ze takimi fotkami zabłysną, a jest zupełnie odwrotnie!

Dodaj komentarz