Myśląc o egipskiej kuchni pewnie wielu z Was przede wszystkim ma przed oczyma talerze pełne świeżych warzyw i egzotycznych owoców. W końcu w Egipcie cały rok mamy słońce, więc i jarzyn pod dostatkiem. Piękne czerwone pomidory, zieloniutka pietruszka, malutkie banany i soczyste mango rzeczywiście stanowią ważną część egipskiej kuchni. Dodatkowo, ze względów religijnych, na stołach raczej nie spotkamy wieprzowiny i alkoholu. Co jednak zaskakuje w egipskiej kuchni najbardziej?

1. Moloheja

Moloheja jest to zieloniutka, ciągnąca się zupa z juty. Osobiście uwielbiam, choć wiem, że wiele osób nie może się przekonać by nawet spróbować tego wywaru o konsystencji gluta….

2. Mahshi

Nadziewane przyprawionym ryżem kapuściane liście. Wprawdzie bardzo podobne do polskich gołąbków, ale zawijane w ruloniki o wielkości palca. Jedna z moich ulubionych potraw w Egipcie. Przepis na mahshi specjalnie dla Was na blogu 🙂

3. Bycze jaja

Na codzień tego smakołyku nie jemy, ale wiem, że jest serwowany w restauracjach. Ponoć są niesamowitym afrydozjakiem, więc w kraju, gdzie każda apteka obklejona jest reklamą wiagry, cieszy się dużą popularnością.

4. Asab

Asab jest to napój robiony z trzciny cukrowej. Zielony, pachnący trawą, i niesamowicie słodki. Myślę, że to najpopularniejszy sok w Egipcie. Kosztujący grosze, a dodający mnóstwo energii.

5. Chleb do wszystkiego

To też niestety weszło mi w nawyk. Wbrew swojej nadwadze uwielbiam chleb i coraz częściej, po egipsku, serwuję z każdym daniem. Najdziwniej wygląda to chyba z koszari. Jest to potrawa złożona z ryżu, makaronu, soczewicy, sosu pomidorowego i cebuli, a w Egipcie można to jeść z chlebem. Zresztą podobnie ziemniaki zawsze muszą być podane z chlebem.

6. Cukier

Egipcjanie kochają cukier. Zastanawiam się jak obecna sytuacja wpłynie na zwyczaj słodzenia małej szklanki herbaty kilkoma łyżeczkami cukru, bowiem obecnie cukru brakuje. Ceny cukru są wygórowane, a dodatkowo bardzo ciężko znaleźć choćby i jednokilogramową paczuszkę. W wielu sklepach, jeśli już cukier jest, sprzedaż jest limitowana – 1kg na klienta. Może na zdrowie im to wyjdzie.

7. Jedzenie na podłodze

Wprawdzie nie jest regułą, ale myślę, że bardzo często się spotyka. Zamiast suto zastawionego stołu rozłożone na podłodze gazety zastawione talerzami, a nawet garnkami czy blachami z jedzeniem. Dodatkiem może być pani domu karmiąca gości rękami.

Co Was najbardziej zaskoczyło w egipskiej kuchni? Jakie są Wasze ulubione potrawy?

*Post powstał w ramach projektu Klubu Polki na Obczyźnie

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Martynosia

    Nie byłam jeszcze w Egipcie, ale jeste mpewna, że spodobał by mi się ten kraj, a jedzenie wygląda niezwykle zachęcająco! Chętnie spróbowałam wszystkiego 🙂

  2. Ireneusz

    Kocham takie rzeczy, to co nas różni. Przecież dla takich różnic sie podróżuje

Dodaj komentarz