Egipskie witanie się jest doprawdy niesamowite. Częstotliwość i różnorodność z jaką kilkukrotnie pytają „jak się masz?” podczas spotkania czy rozmowy telefonicznej wprawiała mnie w osłupienie. W Polsce zazwyczaj pytamy : „Jak się masz?” LUB „Co słychać?”, EWENTUALNIE „Wszystko w porządku?” Tutaj pytają:” Izzajak? Kulu tamam? Enti quajessa? E ahbar ?” . Pytania padają jedno za drugim dopóki nie skończą się opcje, a czasem w takim wypadku pytania zaczynają się po prostu powtarzać 😉 Na każde z pytań warto odpowiedzieć „Al hamdu lilah” – „Chwała Allah”. Ten uniwersalny zwrot sprawdzi się w wielu sytuacjach w muzułmańskim kraju.
Najczęściej występujące w Egipcie powitanie to „Assalamu aleykoum” , często skracane do „Salam aleykoum”, czasem w formie dłuższej „Assalamu aleykoum wa rahmatullahi wa barakatu”. Oznacza to tyle co „Pokój z tobą” ( wersja dłuższa: ” pokój z tobą i miłosierdzie i błogosławieństo Allah”).
„Izzajak” używane jest praktycznie tylko w Egipcie. W pozostałych arabkich krajach odpowiednikiem tego zwrotu „kajf haluk?” Znaczy tyle co „jak się masz?”, ale dosłownie egipskiej wersji nie można przetłumaczyć. Zawsze możemu odpowiedzieć „Al hamdu lilah” – „Chwała Bogu”, badź „Qwayes (qwayesa – żeńska forma), alhamdu lilah”- „Dobrze, chwała Bogu” Pododnie sytuacja wygląda z „Amil e?”.
Wyrażenie „E ahbar?” oznacza „co nowego? ” „E” to po arabsku „co”, a Ahbar” oznacza „news”. Natomiast „Kulu tamam” tłumaczymy jako „wszystko w porządku?” . „Kulu” oznacza „wszystko”, „Tamam” – „w porządku”. Często jest to wyrażenie używane w wersji skróconej podczas rozmów : -„Tamam?” („okay?”) – „tamam” („w porządku”).
Lista słówek:
- Assalam aleykoum – Pokój z tobą
- Waleykoum assalam – I pokoj z tobą
- Assalamu aleykoum wa rahmatullahi wa barakatu – pokój z tobą i miłosierdzie i błogosławieństo Allah
- Izzajak ? – jak się masz?
- E ahbar? – co nowego?
- Kulu tamam ? – wszystko w porządku?
- Amil e? – jak się masz?
- Al hamdu lilah – Chwała Bogu
- Tamam – w porządku
- Kullu – wszystko
- Qwayes (qwayesa – żeńska forma) – dobrze
- Amil – robić
- E- co?
- Wa – i
Pingback: Czas na zmiany