Arabski film „Znajomi nieznajomi” – „Perfect Strangers” pojawił się na netflixie kilkanaście dni temu. Akurat byłam po obejrzeniu egipskiego serialu „Newton’s Cradle”, w którym jedną z głównych ról grała aktorka Mona Zaki występująca też w „Znajomi nieznajomi”. Chętnie sięgnęłam więc po film. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do „Newton’s Cradle”, „Znajomi nieznajomi” ma też polskie napisy, a nawet polskiego lektora.

Film jest arabską wersją włoskiego filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z 2016 roku. Co ciekawe jest też wersja polska „(Nie)znajomi”. Ja jeszcze polskiej nie widziałam, ale jeśli wy mieliście okazję to podzielcie się w komentarzach opinią.

Fabuła „Znajomi nieznajomi” rozgrywa się podczas spotkania grupy przyjaciół i pokazuje jak bardzo nie znamy najbliższych nam osób. Kłamstwa, intrygi, zdrady. Okazuje się, że każdy ma skrzętnie skrywane tajemnice. Takie „myślę, że wiem o Tobie wszystko”, bo jesteśmy parą, przyjaciółmi, a prawda jest taka, że jakbym dowiedział się wszystkiego to zbierałbym szczękę z podłogi. Ja tak miałam całkiem niedawno, więc temat jest mi bardzo bliski. Nawet we wpisie „Wiem, że nic nie wiem” poruszałam to zagadnienie.

Muszę przyznać, że byłam zaskoczona tym filmem. Spodziewałam się, że produkcja będzie bardziej ocenzurowana, a sekrety bohaterów będą „zegipszczone”. Adaptacja pokazuje arabskie społeczeństwo z zupełnie innej strony. Bohaterowie produkcji to osoby zamożne, a ich problemy do złudzenia przypominają perypetie europejskich par.

Jak się okazuje nie tylko ja byłam zdziwiona fabułą ekranizacji. Film wywołał wiele kontrowersji w arabskim świecie, porusza bowiem tematy, których tutaj raczej się unika i przedstawia arabskie społeczeństwo z innej perspektywy. Temat opisany został na egipskich portalach tj. Egyptian Streets, a nawet na onecie .

Myślę, że film warto obejrzeć, choćby dlatego, że rzuca zupełnie inną perspektywę na arabski świat i pokazuje, że wszędzie ludzie są różni, choć w niektórych krajach, tj w Egipcie, często jest to skrzętnie ukrywane.

Jeśli nie macie jeszcze konta na netlixie można je założyć tutaj.

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma jeden komentarz

 1. Dariusz

  Oglądałem, ale proponuję zobaczyć polską wersję tego filmu z 2019 roku pt. „(Nie)Znajomi” w reżyserii Tadeusz Śliwa, scenariusz Katarzyna Sarnowska / Tadeusz Śliwa.
  gatunek
  Dramat / Komedia
  produkcja
  Polska
  premiera
  16 września 2019 (świat)

  Pozdrawiam
  DJ

Dodaj komentarz