Jeśli interesuje Was życie w Egipcie i lubicie oglądać filmy warto rzucić okiem na poniższą listę filmów dokumentalnych o Egipcie. Wiele z nich jest z tłumaczeniem na język angielski, ale myślę, że nawet nie rozumiejąc w stu procentach wszystkiego o czym mówią bohaterowie, można zobaczyć trochę prawdziwego, codziennego Egiptu.

Szpieg, który spadł na ziemię

Opis: Film dokumentalny opowiadający o życiu i zagadkowej śmierci egipskiego miliardera i izraelskiego szpiega Ashrafa Marwana. Na podstawie książki dr. Ahrona Bregmana

polskie napisy , do obejrzenia na netflixie

Tajemnice grobowca w Sakarze

Opis: Dokument naukowy, który opowiada o egipskich archeologach próbujących odkryć tajemnice grobowca, do którego nikt nie zaglądał przez 4400 lat.

polskie napisy , do obejrzenia na netflixie

She Wants Independence. In Egypt, That Can Be Dangerous. | Times Documentary

Opis: Esraa chce wynająć mieszkanie ze swoimi przyjaciółmi. W Egipcie, gdzie wolność osobista może być rutynowo naruszana w imię religii, rodziny i kraju, czyni ją to buntowniczką. Jak wielu z jej pokolenia, nie może się doczekać zmian. Czy może wygrać?

angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

🇪🇬 Egypt’s Women Street Sellers | Al Jazeera World

Opis: Shaimaa al-Sayyid dorastała, obserwując, jak jej mama i babcia sprzedają warzywa na ulicach Manshiyat al-Qanatir, turystycznego miasteczka w Egipcie. Każdego ranka wstawali bardzo wcześnie i jeździli na małe wiejskie targowiska, aby kupić warzywa, które będą sprzedawać po wyższej cenie w mieście.

angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

Behind the Wheel: Egypt’s Women Drivers – Al Jazeera World

Opis: W samym sercu tętniącej życiem stolicy Egiptu, Kairze, tylko nieliczne kobiety, pracujące jako taksówkarze, pokonują bezlitosny ruch uliczny.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

The Doormen of Egypt | Al Jazeera World

Opis: Od wąskich uliczek i zaułków śródmieścia Kairu po zamożne dzielnice mieszkaniowe na obrzeżach miasta, nic nie umknie uwadze zawsze czujnych portierów.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

Egypt on the breadline | Al Jazeera World

Opis: Chleb jest sprawą życia i śmierci w Egipcie, niegdyś dostawcą zboża dla całego Cesarstwa Rzymskiego, a obecnie największym importerem pszenicy na świecie.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

🇪🇬 Egypt: Made in China | Al Jazeera World

Opis: Społeczność chińska w Egipcie wzrosła obecnie do ponad 10 000 dzięki rozwijającym się stosunkom handlowym między tymi dwoma krajami.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

Egypt’s Fadel Island | Al Jazeera World

Opis: Trzy godziny jazdy od Kairu znajduje się wyspa Fadel, odizolowana społeczność położona na żyznych ziemiach delty Nilu w Egipcie.Trzy godziny jazdy od Kairu znajduje się wyspa Fadel, odizolowana społeczność położona na żyznych ziemiach delty Nilu w Egipcie.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

Egypt: The Other Homeland | Al Jazeera World

Opis: Greków i Egipcjan łączy historia starożytna. Oba ludy są potomkami dwóch najstarszych znanych cywilizacji świata.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

People of the Nile | Al Jazeera World

Opis: Delta i wody Nilu odżywiają 11 krajów Afryki Północnej, a rzeka od dawna inspiruje starożytne mity, poezję i ciekawość podróżników.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

Struggle over the Nile – Masters no more

Trzyczęściowa seria „Walka o Nil” analizuje stosunek do rzeki w kraju, w którym 95% ludności mieszka nad jej brzegami, oraz ich obawy, że inne kraje dorzecza Nilu rzucą wyzwanie ich historycznej kontroli nad wodami.

– angielskie napisy

Masters no more – część pierwsza – do obejrzenia na youtube

Legacy of dispute – część druga – do obejrzenia na youtube

Tension and suspicion – część trzecia – do obejrzenia na youtube

Zabbaleen: Trash Town. A whole community in Egypt that lives on rubbish

Opis: Dziesiątki tysięcy ludzi mieszka w Zabbaleen, na przedmieściach Kairu w Egipcie. Wszyscy oni żyją z recyklingu śmieci całej stolicy. Całe ich miasto to praktycznie gigantyczne wysypisko, które zapewnia im prawie wszystko, czego potrzebują: od zabawek dla dzieci po paszę dla bydła. Nawet ich świnie odgrywają ważną rolę w recyklingu odpadów spożywczych. Ale co najważniejsze, wysypisko zapewnia utrzymanie mieszkańcom Zabbaleen. Każdy z śmieciarzy odgrywa swoją rolę, zbierając, transportując lub sortując śmieci. W sumie wszyscy w społeczności wykonują bardzo wydajną pracę w zakresie recyklingu śmieci z Kairu. Dzięki temu miasto śmieci może być samowystarczalne iw dużej mierze niezależne od reszty miasta. To miejsce rządzi się swoimi prawami, każdy ma swój własny kawałek Kairu, nikt by nie pomyślał o zbieraniu z cudzego terenu. Zabbaleen ma nawet nieoficjalnego burmistrza. Miasto śmieci ma własne sklepy, kawiarnie i lokalną szkołę dla dzieci. Oczywiście marzeniem każdego rodzica Zabbaleen jest, aby ich dziecko uzyskało dobre wykształcenie, aby móc budować lepsze życie gdzie indziej. Jednak częściej dzieciaki zaczynają pracę na wysypisku w młodym wieku i idą w ślady swoich rodziców, by również zostać zbieraczami śmieci. Mieszkańcy Zabbaleen chcieliby, aby ich życie nie było tak ciężkie, ale nie czują wstydu w swoim zawodzie. Postrzegają swoją pracę jako ważną społecznie i są dumni z tego, że dbają o swoje rodziny. W końcu to brudna robota, ale ktoś musi to robić.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

Special: Inside Egypt’s Prisons

Opis: Śledztwo w sprawie jednych z najbardziej znanych więzień w świecie arabskim. Zawiera ekskluzywne nagrania i wywiady z byłymi więźniami. Specjalne śledztwo przeprowadzone przez korespondenta Al Jazeery Jamala Elshayyala.

– angielskie napisy , do obejrzenia na youtube

A Day In The Life Of An Egyptian Village

do obejrzenia na youtube

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Ten post ma 3 komentarzy

  1. multiselect 2021

    Egipt to absolutnie piękne miejsce. Bywam tam co jakiś czas i jestem w nim zakochany. Jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Szczególnie Piramidy i miejsca blisko rzek. Cudowne klimaty, słońce. Raj.

  2. Sabina

    Hey! dzieki za tą listę. Napewno zajrzę. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się odwiedzić rodzinę w Aleksandrii, a może coś jeszcze też poza tym. Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  3. root-nation.com

    Piekne miejsce – jedno z najciekawszych na świecie. Uwielbiam tam jeździć na wakacje.

Dodaj komentarz