Egipskie komedie są często dość „głupkowate”, ale przy niektórych można się naprawdę szczerze pośmiać. Zwłaszcza jeśli rozumie się choć odrobinę język arabski. Niestety tłumaczenie nigdy nie oddaje w pełni egipskiego humoru. Gra słów ma spore znaczenie. W poniższym zestawieniu znajdziecie część egipskich komedii, które miałam okazję zobaczyć. Stopniowo będę uzupełniać o kolejne filmy.

Niektóre z nich są bardziej, inne mniej zabawne, ale jeśli interesujecie się Egiptem to warto obejrzeć żeby poznać egipski dowcip. Co więcej dzięki egipskim komediom można zaznajomić się z wieloma stereotypami dotyczących egipskiego społeczeństwa, a przy okazji nauczyć się choć kilku arabskich słówek czy zwrotów.

Lista egipskich komedii:

  1. Monopoly (The Bank of Luck) – Bank El Hazz- (2017)

   Myślę, że na tę chwilę jest to najbardziej polecana przeze mnie komedia egipska.
   Grupa kolegów planuje napad na bank. Przewija się motyw narkotyków oraz niezaradności egipskich mężczyzn i ich zależności od matek.

   Film dostępny na netflixie z polskimi napisami. 

  2. Qalb Ummuh – Mama’s Boy (2018)

   W śmieszny sposób prezentuje stereotyp egipskiej mamy i mamisynka, oraz poniekąd egipskich kobiet. Gangsterzy, egipska policja, i moloheya w tle ;)

   Film dostępny na netflixie z angielskimi napisami.

  3. Raghda Motawahesha – Savage Raghda (2018)

   W roli głównej: Ramez Galal – host popularnej w Egipcie serii prank show (czy to ma polską nazwę? O_O) pokazywanego co roku w czasie Ramadanu.
   W wielkim skrócie Ramez Galal w większej części filmu udaje kobietę. Spory wątek romantyczny. Przy okazji poruszony jest temat molestowania w Egipcie.

   Film dostępny na netflixie z polskimi napisami

 

Polka w Egipcie

Od sierpnia 2011 mieszkam w Egipcie, który wciąż potrafi mnie zaskoczyć, o czym chętnie piszę. Współpracuję z biurem podróży oferującym wycieczki fakulatatywne z Hurghady i Marsa Alam - El Sahel Travel. Jestem mamą dwóch półegipskich synów, byłą żoną Egipcjanina.

Dodaj komentarz